Категорија : Вести

ЕУ изрази загриженост за апсењата на научници и активисти во Турција

Igor
Европската Унија изрази загриженост во врска со притворањето голем број научници и активисти за човекови права во Турција и повика на нивно брзо ослободување. – Денешното
Македонија

„Македонија блокира“: Канческа-Милевска не се покажа како добра домаќинка

Igor
Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија блокира“ синоќа се упати пред домот на пратеничката Елизабета Канческа-Милевска за лично
Македонија

Според Тирана, Груевски влегол нелегално во Албанија

Igor
Според албанската полиција, поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој со цел да ја избегне затворската казна побара азил во Унгарија, „во Албанија несомнено влегол нелегално
Балкан

Курти: Тачи ќе заврши како Груевски, ама не во Унгарија туку во Русија

Igor
Лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти изјави денеска дека косовскиот претседател, Хашим Тачи ќе заврши исто како и поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, со тоа
Свет

Руте: Идејата за европска армија е премногу за Холандија

Igor
Холандскиот премиер, Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател, Емануел Макрон за формирање на европска армија. -Идејата за европска армија е премногу за
Балкан

Младиќ од ќелијата во Хаг во ТВ емисија во живо го повика Шешељ на партија шах

Igor
Командантот на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ кој е осуден за воени злосторства утрово телефонски бил вклучен во утринската програма на српската телевизија „Хепи“
Македонија

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Igor
Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во ЕУ. Ова е првпат Хан