Категорија : Филм

Филм

Во скопските кина наскоро филмот “Такси 5” за љубителите на бркотници со бесни автомобили

24info
Во скопските кина наскоро публиката ќе се потсети на бркотниците со полициските автомобили и белото такси по француските улици од филмот “Такси” преку уште едно
Филм

Филмот „Ослободување на Скопје“ продаден во Кина

24info
Филмот „Ослободување на Скопје“, снимен во македонско-хрватско-финско-британска копродукција, а во режија на Раде и Данило Шербеџија, е откупен и ќе биде прикажуван во Кина.
Филм

Американска премиера на „Бикини Мун“ на Манчевски во Калифорнија

24info
Најновиот филм на Милчо Манчевски „Бикини Мун“, утре, 3 март, ќе ја има американската премиера на фестивалот „Синеквест“ во Сан Хозе, Калифорнија. Филмот, кој е
Филм

Доделување на наградите за снимање краток филм со мобилен телефон

24news
Во Кинотеката на Македонија вечер во 20 часот ќе се одржи финалната вечер на Фестивалот за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“, кој го организира
Филм

Македонскиот игран филм „Сестра“ на Дина Дума доби поддршка од ЈИЕ Синема Нетворк

24news
Долгометражниот македонски игран филм „Сестра“, во режија на Дина Дума, доби финансиска поддршка од ЈИЕ Синема Нетворк (SEE Cinema Network). Проектот е поднесен од продуцентската
Филм

Том Круз се врати снимањето на „Невозможна мисија 6“

24news
Холивудскиот актер Том Круз повторно се врати на филмскиот сет. Во август, тој го скрши глуждот додека извршуваше комплицирана сцена при снимањето на „Невозможна мисија