Катастрофа на Реал, Сити му наплати со камата за ланскиот пораз

Интер и Манчестер Сити ќе играат во финалето на Лигата на шампионите на 10 јуни во Истанбул, откако англискиот тим го надигра Реал Мадрид со 4:0 (2:0) во полуфиналниот реванш на својот Етихад.

Клубот од Манчестер направи голем чекор кон финалето во првото полувреме, по што поведе со 2-0, а двата гола ги постигна Бернардо Силва, во 23. и 37. минута. Реал дополнително потона во 76. минута кога Едер Милитао ја погоди сопствената мрежа за 3:0 Сити. Конечните 4:0 ги постави Хулијан Алварез со гол во 91. минута.

Од стартот Манчестер Сити целосно доминираше на тревникот на „Етихад“. Во првите дваесетина минути поседот на топката беше 80 проценти на домашната страна, а воедно секој напад на Сити, а тие беа чести, беше големо искушение за Мадрид.

Во седмата минута Родри измами голем број на противнички играчи, но шутираше од агол покрај гостинскиот гол. Тогаш Стоунс се закани од далечина, а Халанд ја имаше најдобрата шанса на стартот од мечот.

Се, во таа 13. минута, направи Гралиш. Тој го изврте својот голман и удри одлична топка на еден метар од Куртоа. Халанд скокна повисоко од Алаба, но буквално од половина метар го удри голманот на Реал.

Во 21. минута повторно во главни улоги беа Халанд и Куртоа, а сето повторно заврши со победа на белгискиот голман. Халанд шутираше со глава, а Куртоа извонредно реагираше и со крајниот напор на раката го спречи голот.

Сепак, голманот на Реал не можеше ништо да направи две минути подоцна кога големата доминација на домаќините се прели во водство. Уште еднаш се разигра одбраната на Мадрид. Кевин Де Брујн асистираше, а Бернардо Силва жестоко шутираше и го погоди блискиот агол за заслужени 1:0 Сити.

Минимално тогаш Реал се ослободи од страшниот притисок на домаќините. Неколку пати Реал упатуваше кон противничкиот гол, а најдобрата шанса ја имаше Тони Крос во 35. минута. Германскиот играч за врска жестоко шутираше од 25 метри, а Манчестер Сити ја спаси гредата.

Две минути подоцна Сити поведе со 2:0, а разиграниот Португалец Бернардо Силва го постигна вториот гол. По ударот на Гундоган, топката се одби до Силва, кој со глава ја упати во небранетиот дел од мрежата.

Второто полувреме започна со закана на Реал Алаба чиј слободен удар го прекина Едерсон. Јасно е дека резултатот од 2:0 го промени односот на силите на тревникот. Реал се обидуваше да создаде притисок, додека Сити се повеќе се повлекуваше во сопствениот дел од теренот.

Сепак, Реал многу тешко создаваше реални шанси, па Крос повторно се обиде од далечина. Со ваква игра мадриѓаните му понудија доволно простор на противникот од другата страна и се можеше да се реши во 73. минута. Халанд шутираше од непосредна близина, но повторно Куртоа беше помудар од Норвежанецот. Тој го одбрани неговиот удар со нога, а топката се одби од гредата.

Се беше заклучено во 76. минута кога Де Брујне од слободен удар ја нафрли топката во противничкиот шеснаесетник. Во гужвата Аканџи ја допре топката, но и Едер Милитао кој ја погоди сопствената мрежа за 3:0 .

До крајот домашните комплетно го смирија ритамот на игра. И Реал почувствува дека ништо не може да направи на натпреварот и само Марко Асенсио ја пропушти шансата за почесен погодок за Реал. Но, имаше време за уште еден гол на Манчестер Сити. Во 89. минута наместо Халанд во игра влезе Аргентинецот Јулијан Алварез, а 100 секунди подоцна погоди за конечни 4:0.

На тој начин Манчестер Сити по втор пат се пласираше во финалето на Лигата на шампионите. Единственото финале го одигра пред две сезони кога беше поразен од Челзи со 0:1. Реал Мадрид нема да ја брани титулата од минатата сезона и останува со рекордните 14 титули на победникот во ова натпреварување.

Сити и Реал лани играа во полуфиналето на ЛШ, Англичаните славеа во првиот натпревар со 4:3, а во реванот загубија со 1:3.

Интер освои три титули. Тој го освои Купот на шампионите во 1964 и 1965 година и Лигата на шампионите во 2010 година со победата од 2:0 против Баерн.