Арсенал прокоцка два гола предност

Чидерот во англиската фудбалска премиерлигашка конкуренцинја Арсенал прокоцка два гола предност на гостувањето кај Вест Хем (2:2). Ова е втор натпреавр во кој „топчиите“ не победуваат и му дваат прилика на актуѕелниот првак Манчестер сити да им се доближи во трката за титулата, па дури и да ја одбрани.

Со головите на Одегард и Жесус, Арсенал по само десет минути поведе со навидум недостижни 2:0. Терко кој се посомнева дека на крајот ,,топџиите” нема да ги освојат трите бода.

Вест Хем по половина час игра се врати во игра со голот од пенал. Во 52.минута имаше Арсенал имаше шанса повторно да обезбеди два разлика, но Сака не реализира пенал.

Казната стигна многу брзо само три минути подоцна кога Боувен израмни на 2:2.

До крајот на средбата резултатот не се промени, па Манчестер сити сега има прилика со победа да дојде на само еден бод.