Ф1: Трката за ГН на Холандија останува во календарот до 2025

Трката за Големата награда на Холандија ќе се вози на патеката Зандворт до 2025 година, соопшти денеска Формула 1.

Трката за ГН на Холандија беше вратена во календарот на Ф1 во 2021, по пауза од 36 години.

„Со новиот договор е предвидено додавање на сезоните 2024 и 2025 на првичниот тригодишен договор. Трката на патеката Зандворт брзо стана една од најомилените во календарот благодарение на прекрасната атмосфера која ја направија холандските навивачи во 2021 и 2022 година”се наведува во соопштението на Ф1.

Новата сезона во Ф1 стартува на 5 март 2023 со трка за Големата награда на Бахреин.

Треба да знаете
Последни објави