Канзас ја освои титулата во колеџ шампионатот со најголемиот пресврт во последната историја

Универзитетот во Канзас ја освои титулата на американскиот колеџ шампионат по победата со 72-69 над Универзитетот во Северна Каролина. Натпреварот за титулата на Националната атлетска асоцијација (NCAA) се одигра пред повеќе од 70.000 луѓе на стадионот Супердом во Њу Орлеанс.

Тренер на Бил Селф, тимот на Канзас го направи најголемиот пресврт во историјата, враќајќи се од негатива од 16 поени и заостанување од 25:40 на полувремето. Ова е четврта титула на Џејк Хокс во историјата и прва од 2008 година, кога тимот повторно беше предводен од Бил Селф. Досега најголемиот пресврт во мечот за титулата го имаше Кентаки, кој во 1998 година загуби негатива од 10 поени против Јута.

По изедначениот почеток на натпреварот и резултат 22:22, Северна Каролина постигна 16 последователни поени за да повлече 38:22 непосредно пред паузата. Сепак, целиот напредок на Тар Хилс беше избришан за десет минути на почетокот на вториот дел и во последните минути се играше кош за кош.

На минута и 16 секунди до крајот Дејвид Мекормак се избори за скок и погоди за водство на Канзас од 70:69. Меккормак додаде уште еден кош на 22,3 секунди пред крајот за да го подобри тимот број 1 од Канзас на три бода.

Кејлеб Лав и Паф Џонсон промашија три последователни удари за да го израмнат резултатот, но Северна Каролина доби последна шанса да го испрати натпреварот по чуварот на Канзас. Дахуан Харис зачекори на дното на теренот. Топката повторно падна во рацете на Лав, кој сепак шутираше благо лево од кошот и така Канзас триумфираше со титулата.

Мекормак заврши со 15 поени и 10 скока за победниците, а уште 15 поени за Канзас додаде Џејлан Вилсон. Реми Мартин се приклучи од клупата со 14 поени, од кои 11 во вториот дел.

За Северна Каролина Армандо Бако и Р.Џеј Дејвис постигнаа по 15 поени и забележаа 15, односно 12 скока, додека Брејди Манек и Кејлеб Лав додадоа по 13 поени.