Search

МЗТ Скопје Аеродром обезбедија пласман во финалето на регионалната АБА2 лига

МЗТ Скопје Аеродром обезбедија пласман во финалето на регионалната АБА2 лига

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром обезбедија пласман во финалето на регионалната АБА2 лига.
Тимот на МЗТ Скопје ја оствари и втората победа против сараевски Сарс во полуфиналната рунда од АБА2 лигата.
Аеродромци попладнево пред својата публика во Јане Сандански забележаа триумф со 84-70 и со 2:0 во победи обезбедија место во финалето.
До овој триумф МЗТ го предводеа, Иве Иванов кој покрај  24-те поени имаше и 9 скокови, како и Лестер Метфорд кому му недостасуваше една асистенција да стигне до дабл-дабл завршувајќи го мечот со 14 поени и 9 асистенции. Двоцифрени беа и капитенот Дамјан Стојановски со 19, Предраг самарџиски со 11 и Бојиќ со 10 поени
Кој ќе биде противник на македонскиот вице-првак во финалето останува да се сочека исходот од пресметките меѓу српскиот тим БОРАЦ и екипа СИКСТ ПРИМОРСКА од Копер  дуел во кој словенечкиот тим има предност од 1-0 во победи, а вечерва од 20 часот ќе го играат вториот натпревар.
Потсетување дека со пласманов во финалето, МЗТ Скопје добива шанса да се врати во елитната прва АБА лига, за која директен влез обезбедува само шампионот на АБА2, додека второпласираната екипа ќе игра бараж против
Треба да знаете
Последни објави