Search

Никој досега не го направил ова, Харден влезе во НБА историјата

Кошаркарот на Хјустон Рокетс, Џејмс Харден, стана првиот играч во историјата на НБА лигата, кој во една сезона, постигнал најмалку 30 поени против сите 29 екипи во лигата.

„Брадата“, во победата на Хјустон над Атланта Хокс 121:105, постигна 31 поен, а Рокетс ја продолжија потерата по лидерите на Западот, Голден стејт Вориорс и Денвер Нагетс.

Коби Брајант, во сезоната 2005/2006, постигнал 30 или повеќе поени против 28 различни екипи.

Последен играш што успеал да постигне најмалку 30 поени против сите екипи во лигата бил легендарниот Мајкл Џордан во сезоната 1986/87. Тогаш во лигата се натпреварувале 22 екипи и Џордан против сите постигнал 30+ поени.

Џејмс Харден оваа сезона има просек од 35,9 поени, 7,6 скока и 6,4 асистенции.

Треба да знаете
Последни објави