Баерн се врати на челона Бундеслигата

Баерн Минхен го порази вториот најсилен гостин оваа сезона Волфсбург со 6:0 во дуел од 25-тото коло на германската Бундеслига, одигран на стадионот „Алијанц Арена”.

Шампионите решија се на десет минути пред паузата, кога постигнаа два гола за три минути. Серж Гнабри го отвори резултатот, а потоа асистираше на Роберт Левандовски.

Малку по продолжувањето на играта Хамес Родригез конечно ја уништи неизвесноста, правејќи ја предноста од 3:0. Четвртина час пред крајот Томас Милер исто така го запиша своето име меѓу голгетерите, а во 82-та минута истото го стори и бекот Џошуа Кимих. Три минути подоцна Левандовски реализираше со глава по третата асистенција на резервата Франк Рибери во натпреварот.

Така Баерн Минхен собра 57 поени и излезе на врвот на табелата за прв пат од петтиот круг наваму, откако веќе има подобра гол разлика од поранешниот лидер Борусија Дортмунд, кој го победи тешко Штутгарт со 3:1 денес. Волфсбург е седми со 39 поени.