ЛШ: Бенфика победи во Белград, Баер сигурен против Феејнорд (ВИДЕО)

Српскиот фудбалски шампион Црвена Звезда доживеа пораз од Бенфика од 2-1 во средбата од првото коло во ЛШ.

„Црвено-белите“ имаа максимална поддршка на средбата во Белград, но португалскиот великан беше тој што ги освои трите бода.

Гостите веќе по 29 минути игра водеа со 2-0 и тоа благодарение на погодоците на турските репрезентативци Актуркоглу и Кокчу кој погоди од слободен удар.

Домаќините се обидуваа да се вратат во игра, меѓутоа само дојдоа до почесен гол во 86 минута.

Германскиот првак Баер Леверкузен пак полесно од очекувањата го прегази Феенорд на негов терен во Ротердам. „Фармцавтите“ уште по првото полувреме дојдоа до предност од 4-0, резултат кој се покажа и како конечен на крајот.

Вирц даде два гола, погоди и Грималдо, а автогол си даде и голманот на холандскиот претставник.