Search

Не фрлајте ги лушпите од компирот: Може да реши сериозен проблем во домаќинството

Без разлика како сакате да јадете компири, дефинитивно треба прво да ги излупите. Еве одлична идеја како можете да ги користите лушпите од компири.

Компирите содржат оксална киселина, која ги претвора нерастворливите соединенија на железо во растворливи комплексни јони. Тоа е научното објаснување за тоа како лушпите од компири се доста ефикасни во отстранувањето на ‘рѓата.

Така, можете да користите лушпи од компири за да направите раствор богат со оксална киселина за да ги исчистите ‘рѓосаните проблематични области. За да го направите ова, натопете ги лушпите во вода. Користете само доволно вода за да ги покриете лушпите; ова ќе овозможи оксалната киселина да биде што е можно концентрирана. Оставете ги лушпите да киснат некое време, да речеме, додека вашето вкусно јадење со компири не се испече во рерна. Потоа отстранете ги лушпите од водата. Измешајте малку вода од компир со сода бикарбона за да направите паста.

Можете да ја користите пастата за чистење на ‘рѓа од ножици, ножеви или дури и градинарски алат.
Нанесете ја пастата на ‘рѓосаното место, почекајте 20 до 30 минути, а потоа исчистете, измијте и исплакнете. Како магија, вашите ‘рѓосани алатки повторно ќе изгледаат како нови.

Треба да знаете
Последни објави