Search

За Шинејд: Фу Фајтерс и Аланис Морисет обработија песна, фановите пееа заедно во Даблин

Фу Фајтерс и Аланис Морисет и оддадоа почит на Шинејд О’Конор со здружување за да ја обработат „Мандинка“.

Заедничкиот настап се одржа за време на сетот на Фу Фајтерс на јапонскиот Фуџи Рок фестивал во саботата, 29 јули.

Претствувајќи ја песната, Аланис рече:

„За убава жена, со висока интелигенција и длабока емпатија, која беше далеку пред своето време, која повеќе не е со нас.

О’Конор почина во средата, на 26 јули, на 56-годишна возраст.

„Мандинка“ беше објавена на нејзиниот деби албум „Лавот и кобрата“ од 1987 година.

Во деновите по нејзината смрт, P!NK и Бренди Карли и Тори Амос, исто така, и оддадоа почит на сцената.

Обожавателите на Шинејд О’Конор ги пееја нејзините најпознати песни на трогателен собир во Даблин во неделата попладне за да и оддадат почит на покојната ѕвезда.

Околу 100 луѓе се собраа да ја отпеат „Nothing Compares 2 U“.

О’Конор, која почина во Лондон минатата недела на 56-годишна возраст, стекна меѓународна слава во 1990 година со нејзината верзија на хит песната.

Со моќен глас и текстови, ирската пејачка беше позната по нејзините остри социополитички ставови, вклучително и оние поврзани со скандалите на злоупотреба во Католичката црква и сексуализацијата на женските музичари.

Попладневното пеење на плоштадот Бернардо во центарот на Даблин го организираше социјалистичката феминистичка група Роза. Активистката Роуз и поранешната ирска парламентарка Рут Копингер и оддадоа почит на починатата пејачка.

„Таа ја маѓепса публиката со нејзиниот исклучителен и единствен глас кој можеше да биде шепот и крик во еден стих. Уметноста и активизмот на Шинејд О’Конор се неразделни – тие се клучни еден за друг. „Нејзиниот уметнички интегритет и чувство за правда потекнуваат од нејзиното лично искуство на неправда“, рече таа.

Треба да знаете
Последни објави