Борусија Дортмунд остана без шампионски пехар, Баерн Минхен му се израдува по 11. пат во низа

Неверојатно последно коло во гермнаската фудбалска бундеслигашка конкуренција, каде на крајот повеќекратниот првак Баерн Минхен пак се израдува на нова титула. Баварците победија во Келн (2:1), а Борусија Дортмунд која беше првопласирана пред да се одиграат последните 90 минути ремизираше пред своите гледачи со Мајнц (2;2) и остана со празни раце.

Борусија Дортмунд мораше да го победи Мајнц, кој на овој меч влезе со четири порази по ред. Славјето веќе беше организирано и требаше да се случи по мечот, но наместо тоа се случи шок.

По првото полувреме Мајнц водеше со 2:0 со голови на Ханч-Олсен и Онисиво, Але промаши пенал за Дортмунд при еден гол негатива.

Во 69. минута Борусија Дортмунд конечно даде гол преку Гереро и намали на 1:2, а Шуле во 96. минута израмни на 2:2. До крајот имаа уште еден напад, но не направија чудо.

И оваа титула отиде кај Баерн Минхен кој со гол на Мусиала во 89. минута дојде до победа против Келн од 2:1.

Баварците поведоа уште во осмата минута со гол на Коман, а Љубичиќ во 81. минута од пенал изедначи на 1:1. Со реми Дортмунд ќе беше шампион, но Мусиала во самиот финиш ја донесе титулата за Баерн Минхен, 11-та по ред.

Од Бундеслигата испадна Шалке кој загуби со 4:2 кај Лајпциг, Штутгарт ќе игра бараж за опстанок откако одигра само 1:1 против Хофенхајм. Овој резултат им одговараше на Аугсубрг и Бохум кои се спасија од испаѓање.

Унион Берлин со 1:0 го совлада Вердер Бремен и го сочува четвртото место кое ги води во Лигата на шампионите.