Баерн го уништи Шалке на „Алијанц Арена“, Унион Берлин ја доби битката за ЛШ

Фудбалерите на Баерн Минхен го уништија Шалке на првенствениот меч кој попладнево се одигра на „Алијанц Арена“.

Избраниците на Тухел славеа со 6-0 и на тој начин се доближија до уште еден трофеј во Бундеслигата, поточно продолжување на доминацијата во Германија. Милер и Кимих стрелаа во првото полувреме, во вториот дел пак Гнабри даде два гола, погодија уште Тел и Мазрауи.

Сега Баерн има 68 бода или четири повеќе од второпласираниот Дортмунд кој од 18:30 часот се соочува со Борусија Менхенгладбах.

Во битката за ЛШ, Унион Берлин го надигра Фрајбург со 4-2. Како пресудно се покажа првото полувреме во кое тимот од германската престолнина дојде до 3-0. Гостите по паузата се врати во игра преку Гулде и Грифо, ама Лаидуни во 80 стави точка на сите дилеми околу тоа каде ќе завршат трите бода.

Унион сега има 59 поени, три повеќе од денешниот противник кој е на петтата позиција, четврти е Лајпциг со 57 бодови.

Останати резултати: Волфзбург-Хофенхајм 2-1, Ајнтрахт Франкфурт-Мајнц 3-0 и Бохум-Аугзбург 3-2