Нова драма во Белград, но Реал славеше во Шарк Арена

Кошаркарите на Реал Мадрид го победија Партизан со 82:80 (19:32, 26:16, 21:15, 16:17) во Белград во третиот четвртфинален натпревар од Евролигата, намалувајќи ја негативата во серијата на 1:2.

Со голема поддршка од трибините, Партизан го отвори натпреварот со серија 12:0. Партизан играше во транс во текот на првата четвртина, добивајќи ја 32:19, но потоа Реал полека се врати во игра и се приближи до полувремето, а во третиот период поведе.

Мадриѓаните беа во водство во голем дел од вториот дел, но на три минути пред крајот Нунали погоди тројка за предност на Партизан од 77:75. Сепак, како клучна се покажа тројката на Вилијамс-Гос на другата страна на 25 секунди до крајот, со која Реал поведе 80:77. Тогаш хрватскиот репрезентативец Марио Хезоња ги погоди слободните фрлања за 82:77, со што се погрижи Реал да ја намали серијата на 1:2.

Валтер Таварес беше првиот стрелец на Реал со 26 поени, заедно со 11 скока, додека Хезоња за 37 минути на паркетот постигна 12 поени, придодадејќи 14 скока и три асистенции.

Кај Партизан Ледај и Смаилагиќ постигнаа по 15 поени. Пантер и Лесорт за Партизан и Јабуселе и Дек за Реал не можеа да играат поради казни и општа тепачка на вториот натпревар на овие екипи.

Во Тел Авив, Монако го совлада Макаби со 83:78 (22:16, 19:16, 19:25, 23:21), со што ја врати домашната предност на своја страна.

Во среда Жалгирис – Барселона и Фенербахче – Олимпијакос ќе го одиграат третиот четвртфинален натпревар. Барселона води со 2-0 во серијата, додека резултатот е изедначен 1-1 на тестот меѓу турскиот и грчкиот тим.