Search

Ракометна сензација – Алкалоид го победи Вардар 1961

Дебитантот во ракометната Супер лига, екипата на Алкалоид приреди сензација во рамките на шестото коло. Екипата која од клупата ја предводи Кирил Лазаров го победи актуелниот шампион Вардар 1961 со 22:21 и внесе дополнителна неизвесност во борбата за шампионската титула.

Вардар 1961, неколку дена по големата победа над Еурофарм Пелистер, доживеа пораз поради кој може да остане без шампионската круна.

Младиот тим на Алкалоид одигра блескаво прво полувреме, во кое Вардар целосно потфрли, а избраниците на Лазаров, карактер покажаа во самиот финиш кога го одбија налетот на Вардар и по водството на црвено-црните 20:21, постигнаа два гола со кои го поставија конечниот резултат.

Голманот Трајковски со 14 одбрани се истакна кај Алкалодид, во чии редови најефикасен беше Серафимов со седум гола. Ист број на голови на спротивната страна постигна Манасков.

Вардар 1961 се уште е лидер на табелата има 21 бод, три повеќе од Еурофарм Пелистер и Алкалоид. Пелистер утре ќе го одигра натпреварот од оваа рунда.

Треба да знаете
Последни објави