Вавринка ќе игра на Австралија опен со заштитен рејтинг, Тим побара вајлд-карта, Монфис се повлече

Објавена е апликацијата за Австралија Опен-2023, што ќе се одржи од 16 до 29 јануари.

Машката листа ја предводи светскиот рекет број еден Карлос Алкараз.

Според заштитениот рејтинг своето учество го обебзедија: Хуго Делиен; Стен Вавринка; Лојд Харис; Кајл Едмунд; Гвидо Пела; Џереми Чарди. Последен во главната ждрепка влезе Нуно Борхес со број 99, прва замена е Васек Поспишил.

Според новинарот Хозе Моргадо, Доминик Тим, кој не успеа да стигне до основниот дел, побарал вајлд-карта.

Двократниот четвртфиналист Гаел Монфис ќе го пропушти турнирот.

Треба да знаете
Последни објави