Феликс го растури Надал, Шпанецот пред елиминација во Торино

Вториот тенисер во светот, Рафаел Надал продолжи со лошите резултати на Завршниот турнир во Торино, откако денеска загуби од талентираниот Феликс Оже-Алиасим со 3-6 и 4-6.

Долго траеше борбата во првиот сет, па девет гема се играа цели 53 минути, а Шпанецот испушти неколку шанси по што стигна казната од Канаѓанецот (6-3).

Оле-Ажиасим направи брејк уште во раната фаза од вториот сет, а Надал имаше шанси да се врати и да израмни на 3-3, но не успеа, па тенисерот од Канада набрзо стигна до 6-4.

Математички Надал и натаму може да се надева на полуфинале. Сепак, треба да добие огромна услуга од Тејлор Фриц кој би морал да ги добие дуелите со Каспер Руд и Оже-Алијасим со по 2-0, а потоа шпанскиот ас да слави во последното коло со Норвежанецот убедливо. Сепак, тоа е малку веројатно и големи се шансите Надал да испадне во групите, што ќе го остави Карлос Алкараз на челната позиција на крајот на годината.