Извлечени двојките за полуфиналето во ракометната Лига на шампиони

Во канцеларијата на Европската ракометна федерација во Виена, денес беше извршена ждрепка за завршниот турнир во Лигата на шампиони кој ќе се игра во Келн на 18 и 19 јуни.

Македонскиот репрезентативец, Дејан Манасков со неговиот Веспрем за противник го доби полскиот тим Келце.

Во другото полуфинале ќе се соочат актуелниот шампион Барселона и Кил.

Во случај Барселона да го освои трофејот, тоа ќе биде нивни јубилеен – 10, водено Каталонците ќе бидат првите што успеале да триумфираат две години по ред откако овој формат е воведен од сезоната 2009/10.

Кил досега има четири трофеи, Келце еднаш беше на европскиот ракометен трон, додека Веспрем сé ушет чека на својата прва титула.

Треба да знаете
Последни објави