Баерн на чекор до титулата по триумфот над Борусија М.

Баерн е на еден чекор од трофејот во Германското фудбалско првенство. Баварците вечерва победија на дуелот против Борусија од Менхенгладбах (2: 1), и ги вратија седумте бода предност во однос на Борусија од Дортмунд.

Младиот Џошуа Циркце го отвори резултатот во 26-тата минута, а за него тоа беше четврти гол во дресот на „баварците“ сезонава. Бенжамин Павар си постигна автогол за 1-1, а победничкиот гол беше дело на Леон Горецка во 86-тата минута. Лидерот на табелата на три кола до крајот на сезоната има постигнато 92 голови, што е најмногу во историјата на Бундеслигата во овој период.

За да ја освои титулата шампион, Баерн Минхен е доволно да го совлада Вердер Бремен во вторник, на 16 јуни. Претходно, Баерн веќе го има освоено првенството по триумф над тимот од Бремен, во сезоната 1999/2000. Тогаш екипата од Минхен победи со 3:1.

Баерн го освои германскиот шампион 29 пати, од кои седум претходни последователни сезони.