Search

Џексон им давал накит на момчињата како награда за секс

Доволни се само две минути во четиричасовниот документарен филм „Leaving Neverland“ за да се разбере дека оставината на Мајкл Џексон никогаш нема да биде иста, пишува новинар на Гардијан во својот коментар за документарниот филм за кралот на поп-музиката. Филмот започнува со краток вовед во кој се фали неговиот неспорен талент, а потоа истиот човек што го фали ја крева главата, гледајќи во камерата и вели: „И освен тоа, јас бев сексуално злоупотребуван седум години”.

Компанијата, која го претставуваше Џексон од првиот ден кога беше најавено дека документарниот филм ќе биде прикажан на фестивалот Санденс, тврди дека тоа е безмилосен и патетичен обид да се искотисти и злоупотреби името на Мајкл Џексон и неговите фанови наводно досега му испратиле стотици закани на режисерот на филмот, Ден Рид.

Документарниот филм ќе биде прикажан оваа година на HBO, а Рид во него открива детално сведоштвото на двајца мажи кои го обвинуваат Џексон дека, додека биле деца, сексуално ги злоупотребувал. По прикажувањето на филмот бил одржан краток разговор со режисерот и малтретираните мажи, а нивните приказни се многу слични: двајцата имале помалку од десет години кога се сретнале Џексон, и двајцата биле заинтересирани дека еднаш, кога ќе пораснат, ќе се обидат во музичката индустрија и двајцата биле злоупотребувани низа години.

Првиот е Вејд Робсон, кој уште како момче бил голем обожавател на Џексон вентилатор и веќе на петгодишна возраст го имитирал на различни локални натпревари. На еден таков натпревар победил и го запознал Џексон. Откако се сретнале меѓу нив се создале блиски односи и пријателство. Другиот е Џејмс Сафихук, кој се запозна со Џексон кога тие беа заедно во реклама за Пепси. Потоа Сафихук му се придружил на турнеја, и како и во случајот на Робсон, клучната улога ја одиграле нивните мајки кои биле заслепени од славата на Џексон и го сметале за член на семејството.

Сафихук вели дека неговото пријателство со Џексон се претворило во сексуално кога Џексон му покажал како се мастурбира. Сафихук мислел дека тоа е само уште еден начин на пријателски односи. Сепак, наскоро прерасна во сексуална врска секогаш кога тие беа сами, и ги делеа хотелските соби, дури и кога со нив беше мајка му на Сафихук, која не беше свесна за тоа што се случуваше.

Сафихук се сеќава како се разбудил еднаш и Џексон му кажал дека орално го задоволувал додека спиел.
Во еден од бизарните моменти, Сафихук опишува некој вид на свадба меѓу него и Џексон кога Џексон му дал венчален прстен што тој се уште има и го покажува во камерата. Тој рече дека Џексон му давал накит како награда за секс.

На Робсон, пак, му покажувал порнофилмови кога имал само седум години, а на Сафихук му давал алкохол. Но, како што тие станувале постари, така нивното место го заземале нови, дури и помлади момчиња.

И двајцата тврдат дека не биле платени за појавување во документарецот и дека нивниот единствен мотив е да ја кажат вистината.

Треба да знаете
Последни објави