Леброн постигна 35 поени во победата на Лејкерс над Далас

Леброн Џејмс забележа 35 поени, 16 скокови и 7 асистенции и го одведе Лос Анџелес Лејкерс до победа од 114: 129 над Далас. За „езерата” тоа беше седми последователен успех. Кајл Кузма стартуваше на местото на Ентони Дејвис, кој лекува повреда, и забележа 26 поени за Лејкерси.

Sвездата на Далас, Лука Дончиќ, заврши со 25 поени, 10 скокови и 7 асистенции, а Тим Хардавеј Џуниор додаде 22 поени. Сет Кари од клупата постигна 16.

Крис Мидлтон запиша 27 поени и 11 скокови за да му помогне на Милвоки да победи против Сакраменто со 106:127. Бакс веќе имаат 34 победи и 6 порази од почетокот на сезоната, што е најдобро достигнување во клупската историја. Актуелниот тим има поголем успех и од славната формација од 1970-71 година, предводена од легендата Карим Абдул-Џабар.

Каваи Ленард постигна 21 од своите 36 поени во второто полувреме, водејќи го Лос Анџелес Клиперс до победа од 109: 100 над Голден Стејт. Клиперси го надминаа дефицитот од 10 поени во последната четвртина, иако поради победа загубија еден од нивните лидери, Пол Џорџ.

Источна конференција:
Атлантик Дивизија: Бостон 25 победи / 11 порази, Торонто 25/13, Филаделфија 25/14
Централна дивизија: Милвоки 34/6, Индијана 24/15, Детроит 14/25
Југоисточна дивизија: Мајами 27/11, Орландо 18/21, Шарлот 15/26