Македонија

(Фото галерија) Протест пред Собранието на „Бојкотирам за уставни измени“

Фото: Слободан Ѓуриќ

Повеќе илјади граѓани и покрај лошото време се собраа на протестот пред Собранието во организација на движењето „#Бојкотирам уставни промени”. Барањата на движењето  „#Бојкотирам” се трајна заштита на името на Македонија, итно и безусловно запирање на процесот на уставни промени,  почитување на домашното и меѓународното јавно право, распуштање на, како што велат, делегитимизираното Собрание, и распишување вонредни парламентарни избори и еднострано правно поништување на Преспански договор. 

На протестот беа присутни членови на повеќе здруженија меѓу кои „Христијанско братство“, како и на партијата „Единствена Македонија“. Организатор на протестот е Тодор Петров од Светскиот Македонски Конгрес, а меѓу говорниците беа Солза Грчева, отец Ивица и други. Организаторите претходно демантираа дека Јанко Бачев, Филип Петровски и други ним блиски организации се организатори. Бачев и Петровски беа во првите редови на протестот, па во еден момент Петровски се обиде да се качи на бината, но беше спречен од обезбедувањето по што се повлече.

Поврзани вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите- платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Igor

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре во Белград на заедничка литургија за помирување

Igor

Двајца починати и 83 нови случаи на Ковид-19

Igor

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Boruto: Naruto Next Generations

ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 11

Dragon Ball (Dub)

dubbed anime Death Note

ANIMEFLIX Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc Episode 2

tải go88