November 27, 2021 04:19
Македонија

Денови на руската наука во МАНУ

Од денеска до 21 октомври ќе се одржат Денови на руската наука, во организација на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Амбасадата на Руската Федерација во Северна Македонија и Почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид.

Свеченото отворање ќе се одржи во МАНУ, а како што најавија организаторите, во рамки на настанот ќе се одржат четири предавања од различни научни области – вештачка интелигенција, биохемија и молекуларна биологија, земјоделски науки и ветеринарни науки.

За овие теми ќе говорат академик Љупчо Коцарев, проф. д-р Велимир Стојковски, проф. д-р Евгениј Варисович Камалдинов и проф. д-р р Лариса Александровна Гнездилова.

Најавено е обраќање и на претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев, Сергеј Александрович Баздникин, амбасадорот на Руската Федерација во земјава, академик Виктор Антонович Садовничиј, претседател на Рускиот Сојуз на ректори и ректор на Московскиот државен универзитет „М.В. Ломоносов”, проф. д-р Сергеј Владимирович Позјабин, ректорот на Московската државна академија за ветеринарна медицина и биотехнологија „К.И. Скрјабин”, проф. д-р Евгениј Владимирович Рудој, ректор на Новосибирскиот државен аграрен универзитет и проф. д-р Велимир Стојковски, почесен конзул на Руската Федерација во Охрид.

-Науката е важен сектор во сите аспекти на животот. Ценејќи го трудот и достигнувањата на научниците, претседателот на Руската Федерација Владимир Путин ја прогласи 2021 за година на науката, се наведува во соопштението на Почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид.

Website https://animetv.cc: Watch Himitsu: Top Secret - The Revelation animetv Episode 26 animetv jp

HAIKYU!! 3rd Season (Dub) (https://4anime.biz/m/kXm5) Episode 10

Watch Zero Tester Episode 1

GoGoAnime: The SoulTaker (Dub) anime episode 13 online free at https://gogoanime.be gogoanime bleach

AnimeDao: Loups=Garous anime episode Full online free at https://animedao.nl animedao re zero