September 25, 2021 00:11
Хроника

Дедо Љубе ослободен од обвинение за убиство, доби условна казна за оружјето

Основниот суд во Куманово донесе ослободителна пресуда за Љубомир Митев (79) од Којково, на јавноста познат како дедо Љубе, кој за да ги заштити својот и животот на сопругата Царка пукаше во двајца натрапници во неговиот дом и уби еден од нив, дознава 24 Инфо.

Шест години траеше неговата битка да докаже дека не е виновен што кобната ноќ на 27 феврури 2013 година во неговата трошна куќа провалиле Зоран Златков и Борчо Иванов, кои во намера да ги ограбат со часови се изживувале врз двајцата старци.

Пред почетокот на судењето во април 2015 година јавноста бараше дедо Љубе да се ослободи сметајќи дека тој во самоодбрана го убил Златков и го ранил Иванов, кој по разбојништвото беше осуден на осум години затвор. Старецот беше овинет за три кривични дела-убиство, обид за убиство и за недозволено држење на оружје, но одбраната на дедо Љубе укажа на одредени пропусти во обвинението и Судот предметот го врати во истражна постапка. Сепак, и по повторната постапка Митев беше обвинет за убиство во миг, обид за убиство и недозволено држење на оружје, па новиот судски процес почна во јануари 2018 година. Во јуни годинава  ОЈО Куманово го повлече обвинението за кривичното дело убиство во миг.

Според пресудата на судот, дедо Љубе е ослободен од обвинението за убиство во миг, а доби условна затворска казна од две години, која ќе се активира ако дедо Љубе во наредните четири години изврши било како кривично дело.

-Ова е страшна правна победа, сметаме дека правдата е задоволена. Ова може да биде школски пример во иднина во однос на делото нужна одбрана. Сега обвинителството е на потег, се надеваме дека нема да ја обжалат пресудата и дека дедо Љубе ќе може во мир и спокојство си ги поминува годините од староста.Како и да е, ние нема да ја обжалиме пресудата и како адвокатска канцеларија стоиме на располагање и понаму ако е потребно да се истера постапката и на повисоките судски инстанци. Најбитно е дека дедо Љубе е ослободен, изјави за 24 Инфо неговиот адвокат Христијан Георгиевски.

(Ш.И.)

Фото: Слободан Ѓуриќ

 

Поврзани вести

Починаа 12 лица, 525 нови случаи на Ковид-19

Igor

Маричиќ: Будимпешта не планира да го екстрадира Груевски

Igor

Градоначалникот на Петровец и уште пет лица испрале над половина милион евра од општинатa

Igor

Website https://twistmoe.net: Watch Noir (Dub) twistmoe Episode 26 anime online

Website https://aniwatch.pro: Watch The Qwaser Of Stigmata Picture Drama aniwatch Episode 16 aniwatch

Website https://gogoanime.be: Watch Jormungand gogoanime Episode 12 gogoanime pokemon

https://animetv.cc anime tv google play

Openstreetmap: https://www.openstreetmap.org/user/gogoanimebe

Ignitiondeck: https://ignitiondeck.com/id/dashboard/?backer_profile=100547