Search

Синот на Бајден прогласен за виновен по три точки

Хантер Бајден, син на американскиот претседател Џо Бајден, денеска беше прогласен за виновен за лажење за употреба на дрога за нелегално купување оружје, убедување што демократите би можеле да го искористат за да се спротивстават на тврдењето на Доналд Трамп дека правосудниот систем е против него.

Поротата на федералниот суд во Вилмингтон, Делавер го прогласи за виновен по сите три точки од обвинението, со што Хантер Бајден стана првото дете на актуелниот американски претседател осуден за кривично дело. Пресудата на 12-члената порота мора да биде едногласна за секоја точка.

Судењето следи по пресудата на Трамп на 30 мај, првиот поранешен американски претседател кој беше прогласен за виновен за кривично дело и републикански противкандидат на Џо Бајден, демократ, на изборите на 5 ноември.

Трамп, осуден по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни досиеја за да прикрие секс скандал, ги обвинува демократите дека го покренале случајот и три други кривични гонења за да го спречат повторно да ја преземе власта во реваншот со Џо Бајден.

Конгресните демократи посочија на различни случаи – вклучувајќи го и овој против Хантер Бајден – како доказ дека Џо Бајден не го користи правосудниот систем за политичка или лична корист, велејќи минатата недела дека нема да го помилува својот син доколку биде осуден. Случајот на Хантер Бајден го иницираше Дејвид Вајс, специјалниот обвинител на американското Министерство за правда, кој беше назначен од Трамп.

Вајс, исто така, го обвини Хантер Бајден за три кривични дела и шест прекршочни даночни прекршувања во Калифорнија, тврдејќи дека не платил 1,4 милиони долари данок меѓу 2016 и 2019 година, додека трошел милиони на дрога, егзотични автомобили и други скапи предмети. Хантер Бајден се изјасни за невин по обвиненијата. Судењето е закажано за 5 септември во Лос Анџелес.

Тој се изјасни за невин
Судењето во Делавер вклучуваше сведочење на поранешната сопруга, поранешната девојка и снаата на Хантер Бајден, која од прва рака даде извештаи за неговата растечка зависност во неделите пред и откако тој купи пиштол во октомври 2018 година.

Обвинителите, исто така, покажаа текстуални пораки, фотографии и банкарски записи за кои рекоа дека Бајден бил зависник од дрога кога го купил пиштолот и свесно го прекршил законот со тоа што одговорил „не“ на тоа дека е корисник на дрога на државен формулар за проверка на позадината.

Ќерката на Хантер Бајден била повикана од одбраната
Адвокатите на Бајден се обидоа да докажат дека тој не се дрогирал кога го купил пиштолот и дека немал намера да измами бидејќи не се сметал себеси за зависник кога го пополнил формуларот. Одбраната ја повика ќерката на Хантер Бајден, Наоми Бајден, која сведочеше дека нејзиниот татко изгледал добро кога го видела непосредно пред и откако го купил пиштолот.

Упатствата за казнување за обвиненијата поврзани со оружје против Бајден се од 15 до 21 месец, но правните експерти велат дека обвинетите во слични случаи често добиваат пократки казни и помала е веројатноста да бидат затворени доколку ги почитуваат условите за ослободување пред судење.

Треба да знаете
Последни објави