Search

Ова се најдобрите ресторани во светот 2024

Љубителите на храна се повеќе се воодушевуваат од кујната на Шпанија, но сега е официјално: Барселона е дом на најдобриот ресторан во светот.

Неодамна беше објавена листата на најдобрите ресторани во светот при што шпанскиот ресторан Disfrutar ги освои врвните почести. Овој ресторан, управуван од готвачите Ориол Кастро, Едуард Ксатрух и Матеу Касанас, минатата година беше на второто место на истата листа.

Ова рангирање доаѓа од членовите на Академијата за 50 најдобри ресторани во светот, составена од готвачи, писатели за храна и други експерти од индустријата. Шпанија освои три од првите пет места на овогодинешната листа – и вкупно шест.

Disfrutar, лоциран во Барселона, е редовен на листата од 2018 година, кога се наоѓаше на 19-то место и оттогаш постојано напредува. Меѓу гастрономските понуди што ги служи овој ресторан се крофна Панчино полнета со кавијар и замрзнат сендвич со гаспачо.

„Сакаме да ја посветиме оваа награда на гастрономијата во нашата земја и на сите луѓе кои работеа и продолжуваат да работат на градење на оваа прекрасна професија“, изјави Ксатрух.

Овој ресторан е специјализиран за кујна за скара. Меѓу американските ресторани, њујоршкиот Atomix се најде на врвот на листата.
Еве ги 10-те најдобри ресторани во светот за 2024 година:

1. Дисфрутар (Барселона, Шпанија)

2. Асадор Етџебари (Атксондо, Шпанија)

3. Табела од Бруно Вержус (Париз, Франција)

4. Диверксо (Мадрид, Шпанија)

5. Маидо (Лима, Перу)

6. Атомикс (Њу Јорк)

7. Квинтонил (Мексико Сити, Мексико)

8. Алхемичар (Копенхаген, Данска)

9. Гаган Ананд (Бангкок, Тајланд)

10. Дон Хулио (Буенос Аирес, Аргентина)

Извор: https://fortune.com/2024/06/06/spanish-restaurant-named-best-in-the-world/

Треба да знаете
Последни објави