Search

Олимпијакос ја освои Лигата на конференции, прв европски трофеј за грчкиот тим

Фудбалерите на Олимпијакос ја освоија титулата во третото по ранг европско клупско натпреварување – Лигата на конференции, откако вечерва во Атина ја совладаа Фиорентина со 1-0 по продолженија.

Големиот триумф на Олимпијакос во финалето одиграно на стадионот на градскиот ривал АЕК го донесе Ајуб Ел Каби во 116 минута.

Ова е прв европски трофеј во клупската историја на Олимпијакос.

Фиорентина, пак, загуби на пет од своите шест европски финалиња, вклучувајќи го и ланското финале во Лигата на конференции од Вест Хем со 2-1. 

Треба да знаете
Последни објави