Search

Кина воведе санкции за американските производители на оружје

Кина воведе санкции за група американски компании поврзани со воената индустрија и нивните високи функционери, објави во средата Министерството за надворешни работи, наведувајќи ги како причини американското вооружување на Тајван и санкциите против кинеските компании.

Групата американски компании ги опфаќа филијалите на Локхид Мартин, Рејтеон и Џенерал Динамикс, соопшти Министерството за надворешни работи.

Мерките, кои вклучуваат замрзнување на имотот во Кина и забрана за влез на нејзините високи функционери, стапија на сила во средата, се вели во соопштението на Министерството.

Потегот на Кина уследи по „недискриминирачкото воведување на незаконски еднострани санкции на САД против бројни кинески компании врз основа на таканаречените фактори поврзани со Русија“, се вели во соопштението на Министерството.

Кина објави дека Соединетите Држави ја „игнорирале својата објективна и непристрасна позиција за украинската криза“ и наместо тоа „се ангажирале во еднострано малтретирање и економска принуда“.

Министерството додава дека САД, исто така, продолжиле да му продаваат оружје на Тајван, што „сериозно го нарушува“ принципот на една Кина и заедничките коминике на двете земји и „сериозно го поткопува“ суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина.

Во јануари, Кина воведе санкции за американските производители на оружје BAE Systems Land and Armament, Alliant Techsystems Operation, ViaSat и Data Link Solutions, замрзнувајќи ги нивните движен и недвижен имот и забранувајќи им на кинеските граѓани и организации да соработуваат и да прават бизнис со санкционираните компании.

Во понеделникот, Министерството за трговија објави дека ги ставил General Atomics Aeronautical Systems, General Dynamics Land Systems и Boeing Defense, Space & Security на листата на „недоверливи субјекти“ за продажба на оружје на Тајван.

Министерството за трговија, исто така, усвои посебен пакет мерки за американската компанија Caplugs, тврдејќи дека ги заобиколува санкциите со пренесување на кинески производи на компании на списокот на „неверодостојни субјекти“.

„Властите ги презедоа овие мерки со цел да го заштитат националниот суверенитет, безбедноста и развојните интереси на Кина“, се наведува во извештајот.

Треба да знаете
Последни објави