Search

СЗО: Болницата во Џабалија под опсада, 170 луѓе заробени

Болницата во северниот град Џабалија во Газа е под опсада веќе два дена додека беснеат борби во близина.

Заробени се 170 вработени, пациенти и нивните придружници, изјави генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус.

Тој на платформата X напиша дека во понеделникот борбите ја зафатиле и самата болница, при што снајперисти ја гаѓале зградата, а артилерија го погодила петтиот кат со ракета.

„Длабоко сме загрижени за безбедноста на преостанатите пациенти и болничкиот персонал. Апелираме за нивна заштита, хуманитарен пристап и итен прекин на огнот“, нагласи Гебрејесус.

Болницата Авда е една од ретките здравствени установи кои сè уште работат во северниот дел на Газа и единствената болница која нуди породилна нега или ортопедска хирургија.

Треба да знаете
Последни објави