Search

Монструмот од Тузла пред неколку дена купил секира со која ги усмртил сопругата и децата

Цел ден траела истрагата во станот во населбата Ступине во Тузла каде вчера беа пронајдени три безживотни тела и тоа 34-годишна жена и две деца на возраст од девет и две години.

За потсетување, полицијата интервенираше во неделата вечерта по пријава дека маж скокнал од балкон на станбена зграда во населбата Ступине во Тузла. На местото пронашле безживотно тело на маж и почнале истрага, а дури вчера влегле во станот каде што било утврдено дека живеел и таму ја нашле мртвата сопруга и двете деца.

Истражните екипи вчера пронајдоа секира во станот, која најверојатно била употребена за убиство на жената и двете малолетни деца.

Обвинителството не го соопшти идентитетот на убиените или човекот кој се самоуби, но локалните медиуми објавија дека се работи за Мујага Чикушиќ. Наводно по професија е медицински техничар.

Според неофицијални информации на Аваз, обвинителите и истражителите сметаат дека мотивот за убиството би можела да биде љубомора. Сепак, засега оваа информација не е официјално потврдена.

Чичкошиќ, како што потврдиле за Аваз, пред неколку дена се вратил од Германија, каде работел како медицински техничар. Бил вработен во Клиничкиот центар на Универзитетот во Тузла, како и неговата сопруга, но отишол да работи во Германија.

Како што потврдил извор за Авазу, неколку дена пред злосторството купил секира и со неа ги убил членовите на семејството. Кога инспекторите влегле во станот, виделе дека е целосно уништен. Како што покажала истрагата, сопругата се обидела да ги спаси децата, но не успеала.

По злосторството, мажот оставил белешка на вратата од станот на која напишал имиња на неколку лица. Полицијата сега истражува за кого станува збор. Наводно во имињата има и некои роднини кои му помогнале да се вработи во Германија.

Треба да знаете
Последни објави