Search

Папата за третманот на мигрантите во САД: Тоа е лудило

Папата Франциск вчера ги коментираше претседателските избори во САД во ретко телевизиско интервју, нарекувајќи ги строгите антиимигрантски ставови „лудило“ и критикувајќи ги десничарските католички достоинственици за премногу конзервативни ставови.

Зборувајќи повеќе од еден час на својот мајчин шпански, папата Франциск за „60 минути“ на Си-Би-Ес изјави дека е апсурдно што државата Тексас затворила католичка добротворна организација која нуди хуманитарна помош.

„Тоа е лудост. Чисто лудило. Да се ​​затвори границата и да се остават таму е лудило. Мигрантот мора да биде прифатен“, рече Папата. „Потоа, видете како ќе се грижите за него. Можеби треба да го вратите назад. Не знам, но секој случај треба да се разгледува хумано“, вели Франциск.

Рекорден број мигранти се обидуваат да влезат во Соединетите Држави, главно од Централна Америка и Венецуела, бегајќи од сиромаштијата, насилството и катастрофите влошени од климатските промени. Прашањето се наметна како главно политичко прашање за американските избори во ноември, а на тоа инсистираше главниот противник на претседателот Џо Бајден, поранешниот републикански претседател Доналд Трамп.

„Глобализацијата на рамнодушноста“ кога станува збор за мигрантите, рече Франциск, „е многу грда болест“. 87-годишниот Франсис упати и критики од конзервативните американски бискупи кои се противат на неговите напори да преиспита одредени делови од науката и традицијата.

„Конзервативец е некој кој се држи до нешто и не сака да види подалеку од тоа“, одговори тој на прашање за епископите, додавајќи дека тоа е „самоубиствен став“. Откако беше избран за папа во 2013 година, Франциск инсистираше на важноста Црквата да биде отворена за сите, вклучително и за членовите на ЛГБТ заедницата, но се соочи со силно противење од конзервативните католици.

Особено силна реакција имаше кога минатата година ја отвори вратата за благослов на хомосексуалните парови, особено во африканските земји. Нарекувајќи ги хомосексуалците „човечки факт“, Фрањо во едно интервју рече: „Благослови го секој човек, зошто да не? Тоа е благослов за сите“.

Треба да знаете
Последни објави