Search

Осум начини да го одржите вашиот мозок здрав

Здравјето е важно, особено здравјето на мозокот.

„Тоа е нешто за кое мораме да размислуваме во секоја фаза од животот. Навиките кои помагаат во одржувањето на здравјето на мозокот не само што го намалуваат ризикот од Алцхајмерова болест и други форми на деменција во староста, туку и ја зачувуваат независноста, гарантираат подобар квалитет на живот, промовираат општо добро и долговечност“, вели Dawn C. Carr, професор по социологија и ко-директор на Истражување за стареење на Универзитетот во Флорида.

Еве неколку чекори кои експертите ги препорачуваат за да го заштитите вашиот мозок и да го одржувате што е можно подолго остар.

Вежбајте го мозокот

Игрите како загатки, крстозбори и пребарување зборови се како кревање тегови за мозокот. Зошто? Бидејќи тие помагаат во стимулирање на нервните врски и го одржуваат мозокот остар. Клучот е да научите нови работи и постојано да се предизвикувате себеси на нови начини, што може да се постигне преку активности како читање или свирење инструмент. Студија од 2022 година покажа дека крстозборите се особено ефикасни за подобрување на меморијата и спречување на намалување на мозокот кај луѓето со благо когнитивно оштетување.

Следете ја медитеранската исхрана

Како и остатокот од телото, на мозокот му се потребни хранливи материи за оптимално да функционира. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои следат медитеранска исхрана, која се состои главно од риба, овошје, зеленчук, маслиново масло и цели зрна, имаат помали шанси да развијат Алцхајмерова болест.

Не е лошо да се ограничи внесувањето на преработена храна, слатки и заситени масти бидејќи тие можат негативно да влијаат на здравјето на мозокот. Исто така, важно е да се намали или целосно да се елиминира консумацијата на алкохол, што е поврзано со предвремено стареење на мозокот.

Движете се

Истражувањата покажуваат дека физичката активност го намалува ризикот од деменција. Целете на најмалку 150 минути аеробни вежби со умерен интензитет неделно, заедно со тренинг за сила. Вежбањето го зголемува протокот на крв во мозокот, го стимулира растот на нови неврони и ја подобрува когнитивната функција.

Контролирајте го вашиот крвен притисок

Неконтролираното висок крвен притисок може да го оштети мозокот, намалувајќи го или блокирајќи го протокот на крв и ограничувајќи го неговото снабдување со кислород. Ако вашиот крвен притисок е висок, разговарајте со вашиот лекар за начини да го намалите.

Останете хидрирани

Водата сочинува 75 проценти од масата на мозокот, па логично е дека дехидрацијата може да го попречи неговото функционирање. Студија од 2023 година покажа дека дехидрацијата ја намалува когнитивната функција кај дебелите возрасни во период од две години. Според Националната академија за медицина (НАМ), дневната препорака е девет чаши или вкупно 2,2 литри вода дневно за жени и 13 чаши или вкупно 3 литри за мажи.

Спијте добро

Има причина зошто се чувствувате неорганизирано и исцрпено кога сте имале лош сон. Тоа е затоа што спиењето е клучно за здравјето на мозокот. Имено, спиењето навистина го храни мозокот и може значително да влијае на здравјето на мозокот. Целта се седум до девет часа квалитетен сон секоја вечер.

Останете друштвени

Едно големо истражување од 2023 година, со над 12.000 учесници, покажа дека осаменоста и изолацијата можат да го зголемат ризикот од деменција за повеќе од 40 проценти.

Контролирајте го стресот

Се подразбира дека стресот не е добар за мозокот, ниту за кој било друг дел од телото. Движењето, како што е брзо одење во природа, добар сон и вежбање вежби за релаксација како длабоко дишење и медитација се некои начини за намалување на нивото на стрес.

Ослободете се од непријатните миризби од фрижидерот

Иако редовно го чистиме, се случува нашиот фрижидер да не мириса многу пријатно. Дознајте како засекогаш да се ослободите од тој лош мирис. Сода бикарбона е незаменлива за ова, исто како и лавандата.

Потребен ви е алуминиумски сад со капак кој има дупки во него. Приближно наполнете го садот со сода бикарбона. Втријте ја лавандата меѓу прстите за да се ослободи мирисот и ставете ја во сад над сода бикарбоната. Садот ставете го во фрижидер во агол каде што нема да ве вознемирува. Променете ги состојките на секои неколку месеци.

За да не се случат вакви ситуации, редовно „чистете го“ фрижидерот и фрлајте ја старата храна или овошје и зеленчук и темелно измијте го со комбинација од вода и оцет. Освен што ги отстранува непријатните мириси, оцетот е одлично средство за дезинфекција.

Треба да знаете
Последни објави