Search

Еве кои функционери на ВМРО-ДПМНЕ наскоро би можеле да станат министри

Според написите во повеќе медиуми и информации од ВМРО-ДПМНЕ веќе се познати имињата на министрите од редовите на партијата предводена од Христијан Мицкоски.

Неофицијално, министерски места се резервирани за потпретседателите на партијта и тоа: Александар Николоски – министер за внатрешни работи, Владо Мисајловски – министер за транспорт и врски, Тимчо Муцунски министер за надворешни работи, Гордана Димитиревска Кочовска, министерка за финансии.

Нов министер за одбрана можно е да биде Антонијо Милошоски (иако постои можност за рокада со Муцунски), додека ресорот правда би му припаднал на Панче Тошкоски.

Како што 24инфо.мк и претходно пишуваше, Ѓоко Велковски, Стефан Андоновски и Цветан Трипуновски би останале на досегашните ресори, односно, труд и социјална политика, информатичко општество и администрација и земјоелство.

Ако ветувањата на Мицкоски се исполнат и се воведат и нови министерства, тогаш Министерството за енергетика и рударство би го водела Сања Божиновска, додека министерството за спорт екс ракометниот голман Борко Ристовски.

Според извори во ВРЕДИ, оваа коалиција би добила прв вицепремиер, министри за култура, образование, здравство и локална самоуправа, и по се изгледа и претседател на Собранието.

Треба да знаете
Последни објави