Search

Далиќ го објави списокот на Хрватска за ЕП!

Хрватскиот фудбалски селектор, Златко Далиќ, го објави списокот со 26 играчи на кои ќе смета за престојното Европско првенство кое ќе се одржи во Германија од 14 јуни до 14 јули годинава.

Покрај списокот со 26 фудбалери, Далиќ објави и дополнителен список со девет играчи кои ќе чекаат шанса доколку некој се повреди пред да бидат заклучени списоците за ЕП.

Голмани: Доминик Ливаковиќ (Фенербахче), Ивица Ивушиќ (Пафос), Недељко Лабровиќ (Риека)

Одбрана: Јосип Јурановиќ (Унион Берлин), Јосип Станишиќ (Баер Леверкузен), Мартин Ерлиќ (Сасуоло), Јосип Шутало (Ајакс), Домагој Вида (АЕК), Марин Понграчиќ (Лече), Јошко Гвардиол (Манчестер Сити), Борна Соса (Ајакс)

Среден ред: Лука Модриќ (Реал Мадрид), Марсело Брозовиќ (Ал Наср), Матео Ковачиќ (Манчестер Сити), Ловро Мајер (Волфсбург), Марио Пашалиќ (Аталанта), Лука Иванушец (Феенорд), Мартин Батурина (Динамо), Лука Сушиќ (Салцбург), Никола Влашиќ (Торино)

Напад: Анте Будимир (Осасуна), Андреј Крамариќ (Хофенхајм), Бруно Петковиќ (Динамо), Иван Перишиќ (Хајдук), Марко Пјаца (Риека), Марко Пашалиќ (Риека)

На чекање: Борна Баришиќ (Ренџерс), Дује Чалета Цар (Лион), Кристијан Јакиќ (Аугсбург), Доминик Котарски (ПАОК), Тони Фрук (Риека), Марин Љубичиќ (ЛАСК), Игор Матановиќ (Карлсруе), Нико Кристиан Сигур (Хајдук), Петар Сушиќ (Динамо)

Треба да знаете
Последни објави