Search

Овие витамини го одржуваат младешкиот изглед и убавината на косата и ноктите

Витамини се неопходни за една личност да одржува нормален живот. Тие ги регулираат сите процеси во телото, одговорни се за правилно функционирање на срцето и мускулно-скелетниот систем, одржување на младешката кожа, убавината на косата и ноктите.

Сите потребни витамини може да се добијат од храната со составување на балансирана исхрана или може себеси да си олесните и да ги земате во форма на додатоци во исхраната (само по консултација со лекар).

Во продолжение ви откриваме кои 5 витамини им се потребни на жените за убавина и здравје:

Витамин Б6

Едно од клучните својства на овој витамин е тоа што го катализира производството на женскиот хормон естроген (еден од најважните хормони за убавина и младост). Околу 30-тата година од животот, неговото природно производство во организмот значително се забавува, поради што кожата го губи тенот, еластичноста и природниот сјај и се појавуваат првите брчки. Во прилог на неговата способност да го стимулира природното производство на естроген, витамин Б6 ја нормализира функцијата “градење” на телото: ја стимулира регенерацијата на клетките и ги штити од оштетување.

Витамин Ц

Аскорбинска киселина, позната на сите нас уште од детството, не само што помага во зајакнување на имунолошкиот систем, туку исто така игра важна улога во одржувањето на убавината на кожата и косата. Витаминот Ц е природен антиоксиданс кој ги штити клетките од оштетување на слободните радикали и го забавува процесот на стареење. Покрај тоа, го стимулира производството на главниот протеин на младоста – колагенот.

Витамин Е

Овој витамин растворлив во масти е неправедно занемарен, иако како природен антиоксиданс има бројни придобивки за кожата, вклучувајќи заштита од оштетување на слободните радикали, можност за борба против пигментацијата од ултравиолетовите зраци, а исто така го подобрува и тонот и тенот на кожата. Бидејќи витаминот Е е во состојба да ја задржи хидратацијата во горните слоеви на кожата (не смее да се меша со задржување на течности во телото, што доведува до формирање на едем), тоа ќе биде вистинско спас за оние кои имаат сува кожа.

Витамин Д

Главната функција на Д витамините (која до неодамна се сметаше за единствена) е одржување на здрави коски и сврзно ткиво. Ја промовира апсорпцијата на калциум од храната, им помага на активните супстанции да навлезат во коскеното ткиво, што го прави посилно. Кон крајот на 90-тите, кога западната медицина се заинтересира за проучување на менталните здравствени проблеми, стана јасно дека адекватното ниво на витамин Д во крвта обезбедува ефикасна превенција од депресија. Истражувањата директно го поврзуваат производството на хормонот на среќата серотонин со присуството на витамини во организмот.

Витамин ПП

Негата на кожата и борбата против брчките се секако важни, но не заборавајте за здравјето на кардиоваскуларниот систем. Срцевите заболувања сè уште се причина број 1 за смртност, па затоа вреди да се размисли за нивна превенција, дури и ако сега сте целосно здрави и млади. Витаминот ПП го регулира нивото на холестерол, спречува формирање на васкуларни плаки, го подобрува протокот на крв и го зајакнува срцевиот мускул.

Треба да знаете
Последни објави