Search

Монтеро ќе го води Јувентус до крајот на сезоната

Уругвајскиот стручњак Паоло Монтеро ќе биде тренер на Јувентус до крајот на сезоната.

Клубот од Торино пред два дена го отпушти Масимилијано Алегри поради неговото однесување за време и по финалето на Купот на Италија.

Јувентус во понеделник гостува на Болоња, а потоа на 26 мај на домашен терен ја пречекува Монца во последното коло од италијанскиот шампионат.

– Паоло е легенда на Јувентус, пред се на теренот, а на клупата некој кој долго време ја носи ДНК на клубот – се наведува во соопштението за медиумите на Јувентус.

Монтеро (52) играше за Јувентус од 1996 до 2005 година. За торинскиот клуб одигра 278 натпревари во сите натпреварувања и постигна шест гола.

Со Јувентус освои 10 трофеи, вклучувајќи четири титули во Серија А.

Треба да знаете
Последни објави