Струга со пораз го прослави шампионскиот пехар, Шкендија ја зграпчи евро-визата

Со одигрувањето на последното 33. коло заврши лигашкиот дел од прволигашката фудбалска сезона во Македонија. За комплетно да биде спуштена завесата за натпреаврувачката сезона 2023/24 остануваат да се одиграат бараж натпреаврите и финалето на Купот. Старо-новиот шампион на мак-сцената Струга со пораз од Шкупи (1:2) на домашен терен го заврши првенството. Ова беше пирова победа за чаирчани, бидејќи Шкендија со победа на гости кај Работнички (0:2) ја зграпчи евро виза за настап во квалификациите за Конференциската лига. Со погодоците на Красниќи во 34. минута и Аганспахиќ во 72. минута, тетовските „црвено-црни“ стигнаа до бодовите на гостувањето кај „романтичарите“ и заврши на втората позиција. Во Струга каде домаќинот ја имаше обезбедено одбраната на титулата пред одигрувањето на последните 90 минути, чаирчани преку Рамани уште во деветата минута најавија дека се дојдени по трите бода. Водството на гостите го анулира Буњамин Шабани во 30. кој постигна израмнубвачки погодк за 1:1. По шест минути игра во второто полувреме Аворњо дојдесе ново водство за Шкупи и триумф. Вардар кој ќе игра бараж за опстанок ремизираше со Тиквеш (2:2). Црвено-црните поведоа со гол на Николовски во 14. минута, но брзо потоа следуваше пресврт, со погодоци на Пузиревскис и Даноски, кавадаречкиот тим го сврте резултатот и поведе со 2:1. Сушњара во 66. минута донесе бод за Вардар. Вистинска голеада имаше во Струмица каде Брера со 5:3 ја победи екипата на Македонија Ѓорче Петров која имаше водство од 2:1 на полувремето. Воска и Гостивар ремизираа (1:1) како и Брегалница и Силекс (1:1). Струга ќе учествува во квалификациите за Лигата на шампионите, Шкендија во квалификациите за Конференциската лига, Вардар ќе игра против Детонит Плачковица во баражот за опстанок, а Македонија ЃП и Брегалница испаѓаат во Втората лига.

Воска – Гостивар 1:1

Конечна табела: Струга 64 бодови, Шкендија 64, Шкупи 62, Тиквеш 44, Силекс 43, Гостивар 42, Брера 42, Работнички 42, Воска 42, Вардар 37, Македонија ЃП 29, Брегалница 28.