Search

Шкупи ги упати првите „отровни стрели“ кон Сејдини и бара првиот човек на ФФМ веднаш да си замине

Поранешниот фудбалски шампион на Македонија, Шкупи ја заврши сезоната со триумф кај актуелниот првак Струга ТЛ (1:2), но не избори настап на евро-сцената. Чаирчани веднаш по завршувањето на лигашкиот дел од сезоната го кренаа гласот, а „отровните стрели“ ги упатија кон првиот човек на ФФМ, Муамед Сејдини за кого во соопшетние велат дека е „рак“ на македонскиот фудбал и дека мора веднаш да си замине, а за во следните денови најавуваат дека ќе изнесат детали дека титулите на мак-сцената се купуваат, а не се освојуваат !? Соопштение од ФК Шкупи ви го пренесуваме во целост: „Чекавме да завршат натпреварите за да зборуваме за многу работи. Денеска пред се им аплаудираме на играчите и техничкиот тим на Струга затоа што никој не може да ги игнорира нивните напори, но ние не му аплаудираме на струшкиот клуб и никогаш нема. За жал во оваа земја трофеите не се освојуваат, туку се продаваат. Тоа ќе го покажеме и објасниме на цела Македонија. Претседателот на фудбалската федерација нема што да му даде на фудбалот, само му штети на фудбалот. Ако темата е репрезентативен фудбал, мора под итно да се ослободиме од овој претседател на фудбалската федерација. Криењето зад политиката, користењето на името на политиката, а понекогаш дури и со оние на политиката, им служи на нивните интереси, а не на фудбалот. Овој претседател на федерацијата е клетка на рак на фудбалот. Фудбалот во оваа земја треба што поскоро да се ослободи од овој човек. Сè детално ќе споделиме со јавноста следната недела. Никој не се извлекува криејќи се зад политиката и играјќи ги сите валкани игри користејќи политика. Ќе донесеме многу сериозни одлуки за иднината на Шкупи, а причините ќе ги споделиме заедно со јавноста“, стои во соопштението на клубот. 

Треба да знаете
Последни објави