Search

Земјотрес од 6,1 степени го погоди Тајван

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтер го погоди Тајван. Епицентарот на земјотресот бил недалеку од брегот на округот Хуалиен во источниот дел на Тајван, соопшти метеоролошката служба на островот. Засега нема податоци за штети. Земјотресот, на длабочина од 24,9 километри, ги погоди зградите во главниот град на Тајван, Тајпеј.  Во Тајван имаше повеќе од илјада последователни потреси по масовниот земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала што предизвика жртви и разурнувања во округот Хуалиен претходно овој месец.

Треба да знаете
Последни објави