Search

Израелските трупи повторно влегоа во Кан Јунис

Израелските војници повторно влегоа во источниот дел на градот Кан Јунис, на југот од Појасот Газа, при ненадеен напад, изјавија денеска жителите на тој град, кои се вратија во своите напуштени уништени домови и мораа повторно да побегнат од таму поради нов напад.

На друго место во Кан Јунис, беа пронајдени уште неколку тела од, како што рече палестинските власти, масовни гробници на местото на главната болница во градот, која беше напуштена од израелските војници.

Уште подалеку на југ, израелските сили извршија воздушен напад врз Рафа, последното засолниште каде засолниште побараа повеќе од половина од 2,3 милиони жители на енклавата.

Израел ненадејно го повлече најголемиот дел од своите копнени трупи од јужниот дел на Појасот Газа овој месец по некои од најинтензивните борби во седуммесечната војна.

Жителите почнаа да се враќаат дома во вториот по големина град во енклавата, наоѓајќи куќи претворени во урнатини и откривајќи ги мртвите на улиците.

Израел ја започна кампањата во Газа откако борците на исламистичката милитантна група Хамас што ја водеа енклавата ја пробија граничната ограда на 7 октомври, убивајќи 1.200 луѓе и зедоа повеќе од 250 заложници, според израелските извештаи.

Треба да знаете
Последни објави