Search

Вучиќ: Приштина создава неподносливи услови за живот на Србите на Косово

Сакам да потсетам дека на 19 април се навршија точно 11 години од усвојувањето на Бриселскиот договор, еден од потписниците беше и Европската Унија, а иако Србија ги исполни сите тешки услови, Заедницата на српски општини ја нема никаде на видик. Србите имаат 11 години неисполнети ветувања, секојдневни оправдувања и невистини и случајна или намерна неспособност на ЕУ да ги придвижи работите од мртва точка, иако таа е гарант на тој договор, изјави денеска во Њујорк српскиот претседател Александар Вучиќ.

Дозволете ми да потсетам дека итната седница се одржа по барање на Република Србија, дека привремените институции на т.н. Косово предводено од Албин Курти предизвика тензии. Србија пред Советот за безбедност на ОН презентираше се што се случи, законско насилство, физичко насилство и селективно таргетирање на Србите на Косово и Метохија. Сите членки на Советот за безбедност на ОН оценија дека нашите аргументи и поднесени жалби се во согласност со фактите“, рече Вучиќ.

Тој рече дека Приштина создава неподносливи услови за животот на Србите на Косово и Метохија и го спомена укинувањето на динарот, што како што оцени е кулминација на продолжената етнички мотивирана кампања против Србите и другите неалбанци.

„Потезите на властите во Приштина ги засегаат сите подеднакво, без разлика на возраста и полот, и се во рамките на шовинистичката агенда насочена кон создавање Голема Албанија“, рече Вучиќ.

Како што рече, имало 16 напади врз Срби, пукање, заплашување на се помалиот број на повратници.

„Насилно отстранување од страна на полицијата на табли со имиња на имиња на српски јазик. Континуираните напади во рамките на кампањата за прогон на Србите се продлабочија, српските прогонувачи запленија големи количества медицински материјали во Зубин Поток и Косовска Митровица“, рече Вучиќ.

Укажа и на незаконска експропријација на српска земја за изградба на воените бази во Приштина, на самоволни апсења на десетици влијателни Срби, на постојано присуство на полициски возила во мирните области, на непотребно пукање, на одземањето на имотот на СПЦ, на уништување на српски гробишта.

„Орање и уништување на српски гробишта, спречување на исплата на плати и пензии на Србите на Косово и Метохија, средства за финансирање народни кујни и други приходи, како и многу напади врз српски деца, обид за убиство на единаесетгодишно момче и негов роднина, како и напад на православни објекти. Не можеме да споредиме колку настанот во Бањска беше медиумски покрием, а ниту процент од тезите не беше споменето за војникот Вљосе Османи, кој застрела момче на српски Божиќ. Понекогаш се прашуваме, дали тоа што е обвинет за помал прекршок има врска со тоа што жртвите се Срби?“ рече Александар Вучиќ.

Очекуваме УНМИК, додаде тој, да даде јасен и прецизен извештај за состојбата на теренот, и тоа објективен.

„Српската полиција, предвидена во членот 9, е заменета со Курти, кој се заканува, апси, а никој ништо не презеде за да го спречи тој терор“ рече тој.

Србија бара ослободување на политичките затвореници, нагласи тој.

Тој потсетува дека Курти јавно одбива да го спроведе Бриселскиот договор, иако т.н усвоен од косовското Собрание со 2/3 мнозинство.

„На терен имаме континуиран и недозволен прогон на Србите во формални мирнодопски услови“, рече Вучиќ кој тврди дека Србија е посветена на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Во Њујорк денеска почна седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации, на која беше претставен редовниот шестмесечен извештај на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за работата на УНМИК.

Србија ја претставува претседателот на Србија, Александар Вучиќ, а во делегацијата со претседателот Вучиќ е и српскиот амбасадор во САД, Марко Ѓуриќ. Во Њујорк во име на Приштина престојува косовската претседателка Вјоса Османи.

Османи донесе силувани жени на седницата на Советот за безбедност на ОН за да сведочат за, како што тврди, српските злосторства.

Седницата ја отвори претставникот на генералниот секретар на ОН и шефица на УНМИК, Каролине Зијаде, со презентирање на извештајот.

Таа, меѓу другото, зборуваше и за изборите што се одржаа вчера на северот на Косово.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во својот редовен шестмесечен извештај за работата на Мисијата на ОН на Косово, за периодот од 19 септември 2023 година до 15 март 2024 година, изјави дека нема напредок кон формирањето на Заедницата на Србите.

Тој повика на итна дискусија за отворените прашања во рамките на дијалогот со посредство на ЕУ, за да се обезбеди заштита на правата на сите засегнати заедници и најранливите групи.

Гутереш најостро го осуди, како што наведе, сериозниот безбедносен инцидент на 24 септември во Бањска, кој доведе до трагична загуба на животи и повика на завршување на истрагата и „несоодветно изведување на сторителите пред лицето на правдата“.

Во октомври минатата година се одржа последната редовна седница на Советот за безбедност на ОН за работата на УНМИК, додека во февруари годинава на барање на Србија, а по одлуката на властите во Приштина да забранат употреба на динари, се одржа вонредна седница на Советот за безбедност на ОН.

Треба да знаете
Последни објави