Search

Хрватска: Пристигна студениот бран, вчера 30° степени, денеска снег

Како што беше најавено, во Хрватска пристигна голема временска промена. Во Загреб за 24 часа температурите паднаа за дури 20 степени Целзиусови. Вчера во 14 часот беше 27 степени, а денескае 7 степени.

Во Загреб, како што пренесуваат медиумите има, скршени дрвја од невремето, а во Загорје заврна и снег.

Според рогнозата, посилна облачност со врнежи од дожд од северозапад од земјава постепено ќе се прошири и во останатите делови од земјава. Со значително заладување врнежите од дожд ќе преминат во снег на планините и на некои низини со создавање на потенка снежна покривка во Горски Котар.

Треба да знаете
Последни објави