Search

Синер се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Монте Карло

Јаник Синер ќе игра во полуфиналето на Мастерсот во Монте Карло.

Италијанецот во четвртфиналето го совлада Холгер Руне по голема борба – 6:4, 6:7 (6-8), 6:3.

Немаше брејк во првите четири гејма од првиот сет, но потоа Синер го скрши сервисот на Руне.
Тој стигна до две брејк топки и ја искористи првата за да го заврши првиот сет.

Во вториот сет, Синер имаше две можности да го одземе сервисот на Руне, но не ги искористи.

На крајот, Данецот стигна до нерешено во тај-брејкот.

Во осмиот гем од третиот сет Синер повторно направи брејк, што беше доволно за победа.

Синер продолжи со одлични игри оваа година.

Загуби само еден меч и тоа во финалето на Индијан Велс против Карлос Алкараз.

Синер во полуфиналето ќе игра со Стефанос Циципас.

Треба да знаете
Последни објави