Search

САД стравуваат од напади врз нивните сили на Блискиот исток по израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск

Сегашни и поранешни американски функционери стравуваат од ескалација на конфликтот на Блискиот исток и одмазднички напади на Иран против американските сили во регионот во врска со израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск, пишува Њујорк Тајмс.

-Тоа ќе доведе само до ескалација од страна на Иран и неговите прокси сили, што е многу опасно (за американските војници), публикацијата го цитира Ралф Гоф, поранешен висок функционер на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) која работела на Блискиот Исток.

Според него, американските трупи би можеле да станат предмет на последователни напади од групи во регионот. Гоф го нарече израелскиот напад „неверојатно непромислен“.

Извор од Пентагон изјави за весникот дека по израелскиот напад, американските сили со седиште во југоисточна Сирија собориле борбен дрон. Портпаролот на Пентагон рече дека не е јасно дали нападот бил директно насочен кон американските војници. Според него, ако тоа беше случај, тоа ќе беше прв напад на групи поврзани со Иран против американски војници во речиси два месеци. Портпаролот рече дека нема други напади и нема извештаи за повредени или материјална штета.

Претходно, Али Шамхани, политички советник на иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, мислеше дека САД се директно одговорни за нападот на израелската авијација врз иранскиот конзулат. Во исто време, Белата куќа соопшти дека САД на никаков начин не биле вклучени во израелскиот напад врз иранската дипломатска мисија во сириската престолнина. 

Треба да знаете
Последни објави