Search

Пожарот во Истанбул во кој загинаа 29 лица е предизвикан од искри од заварување

Пожарот што избувна вчера во ноќен клуб во Истанбул за време на реновирање и се прошири на станбена зграда најверојатно бил предизвикан од искри на заварување што запалиле запалив материјал, објавија медиумите во средата, цитирајќи ги официјалните лица од пожарникарите. Во пожарот загинаа 29 лица, а уште едно лице е тешко повредено.

Пожар го зафати популарниот ноќен клуб „Маскарад“, при што ги зароби работниците и вработените во клубот. Властите приведоа девет лица на сослушување, вклучително и менаџери на клубот и луѓе задолжени за реновирање.

Клубот, кој беше затворен поради реновирање за време на светиот месец Рамазан, се наоѓаше на приземјето и подрумските катови на 16-катната станбена зграда во населбата Бешикташ на европската страна на градот кој го пресекува Босфорскиот теснец.

Треба да знаете
Последни објави