Search

Откриено зошто 12-годишникот од Финска пукал во своите соученици

12-годишното момче осомничено за пукање во училиште во Вантаа во Финска во кое беше убиено 12-годишно момче, а две 12-годишни девојчиња беа тешко повредени, ја призна вината.

Според информациите на финскиот сервис Ylea, истрагата открила дека зад пукањето во училиштето во Вантаа стои училишно злоставување.

Полицијата го испрашала момчето кое пукало во училиштето, а тој во вторникот ја признал вината. Полицијата во средата наутро соопшти дека има прелиминарна идеја за мотивот за злосторството, но од истражни причини засега не сакаат да го потврдат тоа.

Осомничениот е фински државјанин. И починатото момче е фински државјанин. Едното од хоспитализираните девојчиња е со двојна државјанка на Финска и Косово, а другото е државјанин на Финска.

Раководителката на основното образование во Вантаа не сакаше да коментира дали знаела дека момчето осомничено за убиство го малтретирале на училиште.

Треба да знаете
Последни објави