Search

Експлозија на плинска боца го предизвика пожарот во Истанбул во кој загинаа 29 лица

Експлозија на плинска боца го предизвика пожарот што избувна вчера во 16-катница во квартот Бешикташ во Истанбул. Според турските медиуми, во пожарот загинале најмалку 29 лица, а едно лице е тешко повредено, пренесе агенцијата Демирјорен.

Во експлозијата се запалиле градежни материјали во двата подземни ката на зградата. Во приземјето е ноќниот клуб „Маскарада“ каде што вчера работници вршеа звучна изолација и заварување.

Некои од градежните материјали беа влакнести и се запалија како факели, изјави претставник на противпожарната служба за ТВ каналот Сузју. Според него, на објектот му недостига противпожарна опрема.

Дополнителна причина за трагедијата е и тоа што собата има само една влезна врата, без излез за итни случаи. Повеќето од луѓето внатре починале од задушување.

Очевидци изјавија за телевизијата Сеогју дека спасувачите ги вадат поцрнетите трупови од внатре. Пламен и облаци од чад се развиле наоколу. Во моментот на инцидентот во зградата имало околу 60-70 луѓе.

Во писменото соопштение од општина Бешикташ се наведува дека ноќниот клуб не побарал дозвола за реновирање, како што налага прописот. Исто така, се забележува дека објектот има лиценца од 1987 година, која е обновена во 2018 година поради промена на сопственоста.

Приведени се 9 лица од управата на ноќниот клуб и неколку работници. Тројца од приведените имаат криминални досиеја, објави ТРТ Хабер.

Според телевизијата, претставниците на дипломатските претставништва на Германија, САД, Велика Британија и Делегацијата на ЕУ во Истанбул изразиле сочувство за жртвите од пожарот.

Продолжува обемната истрага за случајот.

Назначени се двајца инспектори од Министерството за внатрешни работи, соопшти министерот за внатрешни работи Али Јерликаја во својот профил на социјалната мрежа Х. Дополнително, назначени се и тројца инспектори од Министерството за труд и социјална сигурност.

Во спасувачката акција за отстранување на заглавените во блокот учествуваа полициски екипи, пожарникари, медицински спасувачки екипи и возила на брзата помош.

Треба да знаете
Последни објави