Search

Крилото на Села ги добива печатите од АА

Печатите од партијата Алијанса за Албанците (АА) ги добива крилото предводено од Зијадин Села. Оваа одлука ја донел Основниот суд во Тетово каде по расколот во партијата меѓу на крила, едно предводено од претседателот Арбен Таравари и другото од првиот човек на партиското собрание Зијадин Села беше покрената постапка за да се одлучи кој има право да ја води партијата АА. Крилото на Села на претстојните избори се приклучи на коалицијата Европски фронт предводена од ДУИ. Крилото на Таравари пак се приклучи на коалиција Вреди, во која се опозициските партии на Албанците, а самиот Таравари е претседателски кандидат.

Треба да знаете
Последни објави