Search

Синер го освои трофејот на Мастерсот во Мајами

Италијанскиот тенисер Јаник Синер синоќа го победи бугарскиот репрезентативец Григор Димитров во два сета во финалето на Мастерсот во Мајами.

Натпреварот траеше 1 час и 14 минути и заврши со резултат 6:3 и 6:1.

Синер сервираше четири аса, направи една двојна грешка и реализираше четири од осум брејк топки.

Димитров имаше шест асови, една двојна грешка и не искористи една брејк шанса.

По освојувањето на турнирот, Синер за прв пат во кариерата ќе стане светски рекет број два, надминувајќи го Шпанецот Карлос Алкараз на ВТА. 

За 22-годишниот тенисер ова е 13. титула на АТП турнејата. 

Треба да знаете
Последни објави